Bitcoin čeká velký update (signalizace segwitu příchází)

Posted on Posted in Fundamenty

Jak můžeme vidět níže, signalizace segwitu již běží, i když se počítá až od 18.11. Nejbližší datum pro jeho aktivaci je přibližně 17. prosince.

Segwit je dlouho očekávaným updatem bitcoinové sítě, Bitoin tak bude zvládat větší množství transakcí, vyřeší to i mnohé další problémy a v neposlední řadě to znamená další krok blíž k LN (Lighning network).

Segwit je velkým krokem pro Bitcoin. Ukazuje na dlouhodobý trend, který se ustálil dva nebo tři poslední roky a tím je velký důraz na decentralizaci.

Bitcoinová síť to nemá jednoduché, v současnosti je hodnota celkové kapitalizace bitcoinu na 11,5 mld dolarů. To je hodně peněž na to aby se zacházelo z bitcoinem bez nejvyšší opatrnosti. Pozitivem je maximální decentralizace ze všech kryptoměn. Žádná z dalších kryptoměn nedosahuje ani 10% decentralizace jakou má Bitcoin.

Doufám, že se stihne aktivovat segwit ještě tento rok, je to totiž krok správným směrem. Bitcoin si nemůže dovolit dělat zbrklé kroky ignorující technické detaily jen pro uspokojení investorů. Technický přístup přináší mnoho optimalizací zásadních pro zachování decentralizace, bitcoinoví populisté ztrácí svůj vliv a konsensus na síti začíná mít podle mne znovu velmi pevné obrysy. Neobešlo se to bez prolité krve cenzora Thermose, přesto si myslím že to šlo docela hladce.

Přijde mi úžasné jak se vyvinul Bitcoin core klient za poslední roky, verifikace probíhá opravdu rychle. Zvažte provozování vlastního Bitcoin core uzlu, věřtě že to v podstatě nezatěžuje váš denní provoz na síti i výkon procesoru. Díky tomuto aspektu bude bitcoin skoro nezničitelný!

Posledních 2k bloků signalizace
Posledních 2k bloků signalizace
Průběh aktivace testnetu
Segwit na mainnetu